Estetik Ortodonti

Günümüz de bireyler Lingual teknik tedavi sistemini seçmektedirler. Bunun nedeni birçok kaynağa dayanmaktadır. Her diş hastası için Lingual teknik tedavi sistemi bireyler için önemlidir.  İnsanlar artık dış görünüşlerine çok fazla önem vermektedirler. Bu yüzden Lingual teknik tedavisi çok fazla bilinen bir tedavi sistemi olmayı başarmıştır.

Dilsel ortodonti nedir?

Lingual teknik nedir diye soracak olursanız hemen sizlere açıklayalım. Lingual teknik tedavi sistemi normal diş teli tedavi sisteminden daha farklıdır. Tabi ki bu tedavi sistemi de diş teli ile uygulanan bir tedavi sistemidir. Ancak burada diş telleri dişlerin arkasından takılmaktadır.  Lingual teknik etkilidir, çünkü hafif yanlış hizalamalardan çapraz ısırıklara kadar düzeltebilir.

Kimler için belirtilir?

Bu tedavi, maloklüzyon problemlerini düzeltmek isteyen ancak görünmeyen plakları tercih eden estetik görünüşlerini de dikkate alan hastalar için endikedir.

Dilsel ortodonti türleri

Lingual teknik plakaları farklı malzemelerde farklılık gösterir: plastik, metal, seramik vb.

Her hastaya özel ölçümler yapılarak hastaların ağız yapıları incelenmektedir. Bu sayede ağızlara uygun bir şekilde tedavi planı belirlenmektedir.

Acıyor mu?

Lingual ortodonti acıtmaz.  Her kontrol muayenesinden sonra veya tedavi sırasında dişlerinize doğru pozisyona gelene kadar onları hareket ettirmek için uygulanan basınç nedeniyle hafif bir rahatsızlık veya basınç hissedebilirsiniz. Uyum sürecinin daha karmaşık olduğunu, çiğneme ve konuşmada sorunlara neden olduğunu aklımızda tutmalıyız.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bu tedavinin avantajları vardır, aynı zamanda dezavantajları da vardır:

Yararları:

  • Tamamen halka açık değil.
  • Dişin vestibüler kısmı için minenin zarar görme riskini azaltır.
  • Özel olarak tasarlanmış dil pedleri, tedavi süresini daha iyi sonuçlarla azaltır.

Bazı dezavantajlar:

  • Hijyen çok daha karmaşık.
  • Dillerini çarptıklarını görmek rahatsız edici.
  • Konuşma ve çiğneme için uyum problemleri.
  • Daha yüksek maliyetler.
  • Daha uzun çekler

Lingual teknik tedavisi alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bir tedavi türüdür. Bu yüzden kesinlik alanında uzman doktor olmasına dikkat edin. Alanında uzman doktor olan Cem Caniklioğlu bu zamana kadar birçok hastasını bu tedavi alanında mutlu etmeyi başarabilmiştir. Eğer sizlere uzmanından bir sağlık hizmeti istiyorsanız dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir