Lingual Nedir ?

Lingual Teknik

Lingual teknik diş telleri, geleneksel diş telleriyle aynı bileşenlere sahiptir, ancak dişlerin arkasına, dillerin veya dillerin dişlerine tutturulurlar. Çünkü dişlerinin arkasındalar, neredeyse görünmezler.

Dil braketi sistemi kesinlikle görünmezdir, çünkü diline bakan dişlerin yüzeyinde, kilitlerinin tutturulduğu yerde bulunur. Lingual teknik diş teli ile çalışmanın temel özelliklerinden biri, sıradan olanların aksine, tedaviyi gerçekleştirmek için hemen dişlerin üzerine tam olarak yerleştirilmeleri çok zor olmasıdır. Bu nedenle ısırığı düzeltmek için önce diş telleri diş laboratuvarında diş modelleri üzerine yerleştirilir ve ancak daha sonra bitmiş bir şekilde dişlere aktarılır. Bu tür bir sistem bir ortodontistten ve temel olarak farklı araçlardan özel eğitim gerektirir. Tüm montaj işleri 2-3 saat sürer. Bu, özellikle, vestibüler sisteme kıyasla fiyattaki önemli farklılığı açıklar.


Lingual teknik diş tellerinin sakıncaları vardır. Yemek yerken, konuşurken ve dişlerini fırçalarken meslektaşlarına göre daha rahatsız edicidirler. Donanıma 3-4 hafta içerisinde alışmak mümkündür. Sistemin kontrendikasyonları küçük diş kronları ve çoklu diş eksikliğidir. Ayrıca, hastanın bireysel özellikleri (ortodontistin takdirine göre).

 Dışarıdan, böyle bir braket sistemi tamamen görünememktedir ve bunun yanında hastaların ihtiyaçlarını karşılar. Bir ısırığı düzeltmek isteyen her yetişkin hasta, ortodontik tedavi için Lingual tekniği kullanma isteğini ifade edebilir. Parantez sistemleri, genel olarak, maloklüzyon ile ilgili herhangi bir sorunu çözmenize izin veren çok etkili cihazlardır ve ayrıca Lingual diş telleri, başkaları tarafından henüz görünmez.

Lingual diş telleri için iyi bir aday mısınız?

Lingual teknik diş tellerinin sizin için uygun olup olmadığından emin olmanın tek yolu ortodontistinize danışmaktır. Genel olarak, dilli kaşlı ayraçlar geleneksel ayraçlarla aynı tür hizalama sorunlarını düzeltir.

Ancak lingual diş telleri herkes için uygun değildir. Örneğin, çok derin aşırı ısırması olan hastalar, parantezlerin daha sık ortaya çıkması ile ilgili bir sorun yaşayabilir. Geleneksel diş telleri üzerindeki teller tek tip at nalı şeklinde bükülür, ancak bazı dilli diş telleri markaları belirli bir hastanın ağzının dış hatlarına uyacak şekilde robot olarak bükülebilir. Bu özel uyum, tedavi sürenizi kısaltabilir, ancak bir bedeli vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir