Lingual Teknik Ve Avantajları

Lingual Teknik

Lingual teknik, kullanılarak hizalama tekniklerinden daha eski olan ve dişlerin lingual yüzeyine (dişlerin iç yüzü) yapıştırılmış klipslerden oluşan tamamen görünmez bir ortodontik tedavi tekniğidir.

Bazı hastalar için ve daha özel olarak yetişkin hasta için, tedavi sırasındaki estetik kaygı dikkate alınması gereken ana unsurdur. Bununla birlikte, bu dil tedavisi hem basit hem de karmaşık durumlar için önerilebilir.

Lingual teknik, dişlerin içine (diline) takılı bir aparat (braketler) ile dişlerin istenen pozisyona hareket ettirildiği sabit bir ortodontik tedavi tekniğidir. Bu dilsel aletler son yıllarda mükemmel bir gelişme yaşamıştır ve artık son derece hassas üretimleri nedeniyle birçok alanda dişlerin dışına takılan cihazlara (bukkal teknik) üstündür kullanılmasına neden olmuştur.Bu yöntem, hastanın dişlerinin baskısından, yüksek hassasiyette özel olarak üretilmiş bir cihaz üretilmesine izin veren dijital görüntüleme teknolojisine dayanmaktadır. Tüm tasarım ve üretim bilgisayar tarafından geliştirilmiştir.

Tedavi nasıl çalışır?

Ortodontik ark telini tutan dirsekler dişlerin iç yüzeyine yapıştırılmıştır. Lingual teknik kemerini taşırlar ve dişlere kalıcı ve hafif bir baskı uygularlar. Bu kademeli olarak dişleri doğru pozisyona iter.

Lingual tekniğinin avantajları nelerdir?

Ataşmanlar, dişlerin iç yüzeyine yapıştırılmıştır, bu, görünen tarafa yapıştırılmış ataşmanlarla karşılaştırıldığında, enamelin oyuklarına ve demineralizasyonuna daha az duyarlıdır.

Telleri açığa çıkaran dişler arasında boşluk yoksa, görünmezdirler.

Destekler dişlerin iç kısmına yapıştırıldığı için, dişlerin görülmesi daha kolaydır. Bu şekilde, tedavi ilerlemesi hemen görülebilir.

Dezavantajları

Adaptasyon süresi cihaz tamamen entegre olmadan üç haftaya kadar sürebilir.

Başlangıçtaki rahatsızlık esas olarak konuşma ile ilgilidir ve çiğneme, molar temasların kesilmesiyle zorlaşmıştır.

Ofisteki oturumlar, şeffaf hizalayıcılarla yapılan tedavilerden daha sık ve daha uzundur.

Dilsel teknik özellikle göze çarpmayan ve estetik bir çözümdür. Parantezler genellikle dışardan görünmez – ağzın tamamen açık olduğu durumlar hariç.

Tabi ki lingual teknik ayrı bir uzmanlık isteyen bir tedavi sistemidir. Tedavi olmadan önce mutlaka iyi bir doktora göründüğünüzden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir